Jiří Svěrák
Jiří Svěrákvedoucí odd. VOŠ Tvorba textu a scénářee-mail : sverak.jiri@kjj.czVyučuje : Tvorba textu, Dějiny vážné hudby, Estetika oboru
Jiří  Svěrák, 30.12.1950, zpěvák, skladatel, textař, pedagog

Vystudoval Pedagogickou fakultu UK, obor čeština – hudební výchova, dále absolvoval rozšiřující studium hudební výchovy na Pedagogické fakultě UK a češtiny na Filosofické fakultě MU. Na LŠU – kurzy pro pracující - specializované účelové studium studoval také dirigování a posléze skladbu (závěrečnou práci nedokončil).
Je autorem kolem sedmdesátky scénických hudeb pro divadlo, rozhlas a také hudeb k audioknihám. Dlouhá léta spolu pracoval s Východočeským divadlem v Pardubicích, kde uvedl mimo jiné také několik muzikálů, či her se zpěvy, ke kterým napsal hudbu a písňové texty (Žebrácká opera, Juan, Mississippi Blues Ben, Janík, hoja, hoj, zbojník, Benny Rock and Roll Star). S Pavlem Šrutem spolupracoval na muzikálu Ferdyš pro Divadlo Na Fidlovačce, pro dětský rozhlasový muzikál Mikeš Dimitrije Dudíka napsal hudbu a písňové texty. Scénické hudbě v dalších divadlech věnuje dodnes. V České televizi (v ostravském studiu) moderoval pět let pořad Divadlo žije.
Vedle vlastních autorských písní se také zabývá také zhudebňováním české a světové poezie (některá z nich uvedl v Českém rozhlase a pražské Viole), píše pěvecké sbory i písně pro děti. Jako zpěvák a pianista působil v první polovině osmdesátých let minulého století ve skupině CK Vocal, v současné době zpívá a hraje na klavír ve své skupině Nejenblues nebo i sólově. Vystupuje také s Ivanem Hlasem a Eduardem Khunem ve formaci Pokojové trio a dlouhá léta jako host rockandrollové skupiny Pavla Sedláčka Caddillac.
Je vedoucím oddělení Tvorby textu a scénáře na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka, na katedře činoherního divadla DAMU vyučuje sborový zpěv.

Autorská, či částečně autorská diskografie:
  • Bumtarata na vrata ( Český rozhlas)
  • Žebrácká opera (MC - Audiostory),
  • Mississippi Blues Ben (VČD Pardubice)
  • Benny Rock and Roll Star (VČD Pardubice)
  • Písně a blues (vlastní náklad)
  • Stará píseň (Galén)
  • Koncert v Salmovské (DVD - Galén)